Obecność rojów mrówek na niektórych akacjach z afrykańskiej sawanny jest skuteczną ochroną dla drzew przed ich zniszczeniem przez słonie – czytamy w najnowszym „Current Biology”.
Tag: Current Biology
Co robi oddech kozy na plecach mszycy?
Kiedy roślinożerny ssak, choćby koza, chrupie młode gałązki krzewu, łatwo może się zdarzyć, że swój wegetariański posiłek wzbogaci o zwierzęce białko owadów, które połknie wraz z zieleniną. Tymczasem autorzy publikacji w „Current Biology” informują, że żyjące na roślinach mszyce zielone opanowały strategię pomocną w unikaniu pożarcia przez duże zwierzęta: kiedy wyczują oddech ssaka, szybko spadają na ziemię.
Pawian wie, że przyjaźń przedłuża życie
Samice pawianów, które utrzymują bliskie więzi z innymi członkami stada, żyją dłużej niż osobniki mniej towarzyskie – czytamy w „Current Biology”. Odkrycie to potwierdza, że więzi społeczne nawiązywane przez zwierzęta – począwszy od myszy, na ludziach skończywszy – mają wymierną adaptacyjną wartość.
Nawet mangusty przekazują tradycje młodzieży
Wiele wskazuje na to, że do przekazywania tradycji nie potrzeba szczególnie dużego mózgu. Trwałą wiedzę z pokolenia na pokolenie przekazują sobie bowiem nawet dziko żyjące mangusty – informują naukowcy na łamach „Current Biology”.